Zerdeçal



Zerdeçal, yani curcuma longa, zencefille aynı aileye mensup bir kök bitki. Özellikle Hindistan’da Ayurvedik tıpta kendisine önemli bir yer edinen zerdeçal, yüzlerce yıl ağrı kesici, antiseptik ve iltihap önleyici özellikleri için kullanılmış.

Fitoterapistler, özellikle vücut direncinin artırılmasında önemli rol oynadığı belirtilen zerdeçal için, “Bu kök bitkinin mucizesi ona parlak sarı rengini veren kurkuminde saklıdır” diyor.



Çalışmalar, zerdeçalın aktif maddesinin 700’den fazla gen üstünde etkili olduğunu gösteriyor. Kurkumin maddesinin kanseri önlemede, hatta hastalığın seyrini yavaşlatmadaki etkisi üzerine yapılmış 2000’in üstünde bilimsel araştırma var. Tüm bu araştırmalar zerdeçalın kanserle tek değil, birçok farklı yoldan savaştığını işaret ediyor. Zerdeçal, yetişkin nüfusun korkulu rüyası Alzheimer’a karşı da güçlü bir koruyucudur.

Yapılan araştırmalar sonucunda anasonun faydaları şöyle sıralanabilir



  • İltihap önleyici yani anti-enflamatuardır. Sahip olduğu antioksidan özellikten dolayı bakterilere karşı savaşır ve hücrelerimizi korur.
  • Zerdeçalın lifli yapısı sindirim sistemini iyileştirir. Zerdeçal kabızlığa iyi gelir. Şişkinlik ve gaz sorunu yaşayanlar için de doğal bir tedavi yöntemidir.
  • B6 vitamini sayesinde seratonin hormonunun salgılanmasını sağlar.
  • Ağrı kesici ilaçlar kullanmak yerine doğal çözümler istiyorsanız zerdeçalı deneyin. Kas ve eklem ağrıları yaşayanlar, diş ağrısı yaşayanlar zerdeçal kullanabilir.
  • Zerdeçalın unutkanlık üzerine olumlu etkileri gözlenmiştir. Zerdeçal tüketimi hastalığın risklerini azaltacaktır. Bunlara ek olarak, zerdeçal odaklanma sorunu yaşayanlara da iyi bir arkadaş olabilir.